Pradžia

Paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“

Atnaujinta: 2024-07-05

Visą liepos mėnesį Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje eksponuojama Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centro paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“.

Kilnojamoji paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ skiriama Holokausto metais nužudytiems Lietuvos žydų vaikams atminti. . Šios ekspozicijos tikslas – supažindinti Lietuvos visuomenę, ypač jaunimą, su Holokaustu, pasitelkiant ne vadovėlinius faktus, o gyvus šią baisią tragediją išgyvenusių ir patyrusių žmonių pasakojimus. Unikali, autentiška medžiaga atskleidžia katastrofą, vykusią Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvos žemėje, artimųjų netektis ir stebuklingą išsigelbėjimą, persekiojamų vaikų jausmus, įtampą ir baimę, lydėjusią juos ir jų gelbėtojus per visą karą.

 Daugiau kaip devyni iš dešimties prieš karą Lietuvoje gyvenusių žydų tapo masinių žudynių aukomis. Iš senų nuotraukų į mus žvelgia vaikai, kurių vardai ir žūties vietos žinomi, ir vaikai, kurių likimo konkrečiai mes nežinome, bet jų nuotraukos buvo rastos sudegintų getų griuvėsiuose. Kiekviena Holokausto metais išgelbėto žydų vaiko istorija atskleidžia ne tik konkrečios šeimos, bet ir visų Lietuvos žydų tragediją. Išsigelbėjusiųjų emocijos, šiurpi patirtis atsispindi jų dienoraščiuose, piešiniuose, laiškuose, nuotraukose.

Ši paroda išryškina žydų gelbėtojų žygdarbio reikšmę, t.y. žmogaus apsisprendimą gresiančios mirties akivaizdoje gelbėti pasmerktuosius.