Pradžia

Žlugimas

Autorius: Jared Diamond

Ne vienai civilizacijai buvo lemta išnykti. Egzistuoja dėsningumai, lemiantys, ar su problemomis susidūrusi kultūra išliks, ar išnyks. J. Diamondas pasakodamas skirtingų pasaulio kraštų istorijas, nuaudžia visiems laikams ir regionams tinkamą universalią teoriją.

Žlunga polineziečių kultūros Velykų bei kitose Ramiojo vandenyno salose, Amerikos indėnų anasazių bei majų civilizacijos ir vikingų kolonija Grenlandijoje. Su panašiomis problemomis, kaip ir šios civilizacijos prieš žlugimą, žmonija susiduria ir šiandien. Jau kilo katastrofos nūdienos Ruandoje bei Haityje, didelės bėdos grėsė Kinijai ir Australijai. Jis kalba ir apie mūsų civilizaciją ir pavojaus ženklus jai.

Akis atveriančių įžvalgų kupinam ir įtraukiančiam „Žlugimui“ lemta tapti viena iš būtiniausių šių laikų knygų, nes autorius užduoda neatidėliotiną klausimą: kaip mūsų civilizacijai išvengti ekologinės savižudybės? Istorikas Yuvalis Noah Hararis laiko Jaredą Diamondą vienu pagrindinių knygos „Sapiens“ įkvėpėjų.

„Diamondas geba mokslines sąvokas perteikti aiškiai, jis detaliai ir įtikinamai aprašo žlugusių visuomenių atvejus, aktualius ir dabarčiai.“
The New York Times

„Įtikina autoriaus gebėjimas susieti skaitmenizuotos dabarties šurmulį ir tylius tolimos agrarinės praeities saulėlydžius.“
The New York Times Book Review

Pulitzerio premiją už veikalą „Giklai, mikrobai ir plienas“ (1997, liet. 2018) laimėjęs geografas, istorikas Jaredas Diamondas kitoje jau klasikine laikomoje knygoje – „Žlugimas“ (2005) – tiria, kaip politiniai konfliktai, klimato kaita ir demografinis sprogimas sukuria sąlygas civilizacijai žlugti. Autorius aptaria ir jau išnykusias praeities civilizacijas, ir tas, kurioms pavyko išlikti.