Pradžia

Septyni Malio Almeidos mėnuliai

Autorius: Shehan Karunatilaka

Romanas „Septyni Malio Almeidos mėnuliai“ – tai kandi satyra, kartaus sąmojo ir nerimą keliančių įžvalgų kupinas siautulingas epas, kurio veiksmas vyksta pilietinio karo krečiamoje Šri Lankoje, Kolombe, 1990-aisiais. Malis Almeida, karo fotografas, lošėjas ir užsislaptinęs gėjus, atsibunda negyvas, nežinia kur – sakytumei, dangiškųjų vizų išdavimo biure: savitoje Skaistykloje ar bardo būvyje. Jo sukapotas kūnas skendi ramiai tyvuliuojančiame Beiros ežere, ir jis net neįsivaizduoja, kas jį nužudė. Tai laikotarpis, kai sąskaitas suvedinėja mirties eskadronai, savižudžiai sprogdintojai ir samdomi žudikai, tad įtariamųjų sąrašas yra slegiančiai ilgas – šitai gali paliudyti ir gausybė kitų aplink besibūriuojančių ir savo nuoskaudų neslepiančių vaiduoklių ir šmėklų. Tačiau net ir pomirtiniame gyvenime Malio laikas nėra neribotas – jis senka. Malis Almeida turi vos septynias paras (kitaip tariant, – septynis mėnulius), kad pamėgintų susisiekti su savo labiausiai mylimais vyru bei moterimi ir nuvestų juos prie slaptavietės, kurioje laiko nuotraukas, sukrėsiančias visą Šri Lanką.

Pasak 2022-jų Bookerio premijos žiuri, šis romanas išsamiai, o kartu ir siurrealistiškai perteikia pilietinių karų draskomos Šri Lankos vaizdą ir stačiai žaižaruoja energija ir vaizduote.

Shehanas Karunatilaka (gim. 1975) – vienas žymiausių Šri Lankos rašytojų, kuriantis angliškai, užaugęs Kolombe, studijavęs Naujojoje Zelandijoje, gyvenęs ir dirbęs Londone, Amsterdame ir Singapūre. 2010 m. debiutiniu savo romanu „Kinas: legenda apie Pradipą Metju“ (Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew) sudrebino literatūros pasaulį – knyga autoriui pelnė prestižines Tautų Sandraugos knygos (Commonwealth Book Prize), DSC pietų Azijos literatūros (DSC Prize for South Asian Literature) ir Gratjaeno (Gratiaen Prize) premijas. Dar daugiau dėmesio ir pripažinimo sulaukė 2022 m. pasirodęs trečiasis autoriaus romanas „Septyni Malio Almeidos mėnuliai“ (The Seven Moons of Maali Almeida) – už šį kūrinį rašytojas pelnė vieną prestižiškiausių anglakalbio pasaulio literatūros apdovanojimų – Bookerio premiją.