Pradžia

Dienos šviesa

Autorius: Judy Batalion

„Dienos šviesa“ - tai įkvepianti ir nepamirštama holokausto istorija, pasakojanti apie kovą už laisvę, draugystę ir didžiulius išbandymus istorinės grėsmės akivaizdoje moterų akimis. Pagal šią J. Batalion knygą kuriamas režisieriaus S. Spielbergo filmas. Tai įspūdingas, jautrus ir skausmingas Antrojo pasaulinio karo laikų pasakojimas, atskleidžiantis nepaprastas, mažai kam žinomas drąsių moterų - žydžių, pasipriešinimo kovotojų Lenkijoje istorijas. Autorė remiasi interviu, dienoraščiais ir kitais istoriniais šaltiniais, stengdamasi pateikti kuo objektyvesnį žvilgsnį į Antrojo pasaulinio karo įvykius Lenkijoje, kuriuos esame linkę per daug greitai pamiršti.

Rašytoja - Lenkijos Holokaustą išgyvenusių senelių anūkė - nukelia skaitytojus į 1939 m. Supažindindama su viena pagrindinių herojų - Renia Kukielka, ginklų kontrabandininke ir kurjere, pėsčiomis ir traukiniais keliaujančia per okupuotą Lenkiją. Prie jos prisijungia ir kitos žydų moterys, tampančios ginkluotomis kovotojomis, žvalgybos agentėmis, kurjerėmis, ir diversantėmis. Visos jos rizikuoja gyvybėmis, kad galėtų atlikti savo misiją, aukojasi, kad išgelbėtų kitus. Autorė seka realių moterų pėdsakais, vedančiais nuo jų areštavimo, patekimo į Gestapo kalėjimus ar koncentracijos stovyklas, iki kelių laimingųjų - tokių kaip Renia, kurioms pavyksta iš šių siaubingų vietų pabėgti.

Tapusios žiauraus savo šeimų ir bendruomenės narių nužudymų bei patirto smurto liudininkėmis, žydų moterys (kai kurios dar paauglės) - dalį jaunimo perorganizavo į pasipriešinimo kovotojų grupes prieš nacių valdžią. Nepaprastos drąsos, sumanumo ir plieninių nervų dėka šios „geto mergaitės“, slėpdamos ginklus duonos kepaluose ir marmelado indeliuose, padėjo sukurti ištisas pasipriešinimo požeminiuose bunkeriuose sistemas. Jos slaugydavo ligonius ir mokydavo vaikus. Nužudė ne vieną nacių kareivį. Negana to, šios moterys drąsiai sprogdino miesto vandentiekio sistemas ir vokiečių traukinius.

„Intensyvus ir abejingų nepaliekantis pasakojimas.“
Kirkus Reviews

Judy Batalion - menotyros mokslų daktarė, istorikė, rašytoja, žurnalistė ir dramaturgė. Pagal jos knygą, „White Walls“ (2016) sukurtas serialas „Cluttered.“ Ji taip pat yra New York Times, Washington Post, Vogue straipsnių autorė. Harvarde studijavo mokslo istoriją, o Londono universitete apsigynė menotyros disertaciją. Gimė ir augo JAV, moka anglų, prancūzų, jidiš ir hebrajų kalbas.